Find viden om Securicoms services

Overvågningsregler som privat?

Placeringen af kameraer er altid vigtigt, når man installerer et videoovervågningssystem. Det er vigtigt i forhold til den private sikkerhed, men også den pågældende lovgivning. I henhold til §1 i tv-overvågningsloven må man som udgangspunkt ikke overvåge områder, hvor der færdes mennesker. §1 lyder således: ”Private må ikke foretage tv-overvågning af gade, vej, plads eller lignende område, som benyttes til almindelig færdsel.”

Det betyder, at private overvågningsoptagelser eksempelvis ikke må indeholde regelmæssige eller gentagende optagelser af nærtliggende fortove, veje eller naboens grund. Private må dog gerne foretage overvågning af egne indkørsler, terrasser eller haven.

Inde i huset må man også gerne optage, men det er et krav at fortælle f.eks. rengøringsdame eller barnepige at huset bliver overvåget.

Gratis og uforpligtende vurdering af sikkerheden i dit hjem eller virksomhed

Ring til Securicom nu og få en vurdering
Copyright © 2022 Securicom Sikkerhedssystemer A/S (CVR 30692098), Alle rettigheder forbeholdes
Made with ❤ by Lokal Guide